


| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Mounting Angle | Right Angle |
Stock: 478
Distributors
pcbx
Unit Price$0.34454
Ext.Price$0.34454
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.34454 | $0.34454 |
| 10 | $0.30436 | $3.04360 |
| 25 | $0.27870 | $6.96750 |
| 50 | $0.26467 | $13.23350 |
| 100 | $0.25135 | $25.13500 |
| 300 | $0.22888 | $68.66400 |
| 500 | $0.20842 | $104.21000 |
| 1000 | $0.18980 | $189.80000 |
| 3000 | $0.17988 | $539.64000 |
| 5000 | $0.17048 | $852.40000 |
| 10000 | $0.16158 | $1615.80000 |
